Szakmai beszámoló Partnerségben a gyakorlatorientált szakképzés megerõsítéséért Szabolcs-Szatmár- Bereg megyében

Ferenczi Csaba (Magyar Kereskedelmi és Iparkamaraképzési tanácsadója) előadása:

A 14 éves tanulók száma a rendszerváltás óta a felére csökkent. A gimnáziumok elszívják a szakképzésből a tanulókat. Ezért a pályaorientációt erősíteni kell fontosabb
szerepet kap. Először szerezzen a tanuló szakmát és utána érettségit. (számítógép-szerelő 3+2 képzésünk már ilyen).
Megfelelő szakmára iskolázzuk be a tanulót így kevesebb a lemorzsolódás. A gyakorlati óraszámokat növelni kell. Az elmélet és gyakorlat arányát a gyakorlat irányába növelni kell.

Duális képzés: Tanulói szerződések számának növelése a cél. Sajnos kevés a gazdálkodó szervezet, ami tanulót tud fogadni. A tanulók alapkészségei nagyon hiányosak.

A szakképzésben megjelent tanulók nagy részének olvasási, írási, matematikai hiányosságai vannak. Az általános iskolák szerepe ebben igen nagy.
A gyakorlati oktatóknak külön képzése lesz kidolgozva teljesen különálló képzés lesz a mestervizsgától.

A tanulói szerződésről információk, segítség az alábbi elektronikus weboldalon elérhető:

www.tanuloszerzodes.hu

Kajdy József (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési vezető-tanácsadója) előadása:

123 oktatható szakképzés van a megyénkben. Ezekből 57 szakma van, ami tanulószerződéses.

Gyakorlati képző cég kevés mivel a visszajelzésük a kamara felé nem olyan pozitív. A tanulók motivációjával, magatartásával, munkafegyelmével sok esetben probléma van.
Iskolai képzések kínálata nem mindig egyezik a megye szakmai igényeivel.

Kiemelt szerepet a hiányszakmáknak!

Toldik Pál a (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának Munkaerőpiaci osztályvezetője) előadása:

34000 álláskereső van a megyénkben. Különböző képzésekkel, amelyet az UNIÓ is támogat próbálják visszavezetni az embereket a nyílt munkaerőpiacra. Ifjúsági garancia program, gyakornoki program. (GINOP 5.21, GINOP 5.24)

Igény van a zöldség- és gyümölcsfeldolgozóra, település karbantartóra, pékre, szakácsra stb.

Halász István (Carl Zeiss Sport Optikai Hungaria Kft előgyártás vezetője) előadása:

Mátészalkai cég. Évente 6-9 tanuló van náluk tanulószerződéssel. Külön tanterem, oktatók vannak a cégnél. A gyakorlat közvetlenül az üzemben történik. A tanulók többségének a sikeres vizsga után munkát tudnak ajánlani az ipari park cégeinél.

Gurbánné Papp Mária (a Nyíregyházi Szakképzési Centrum főigazgatója) előadása:

A megyében 3 szakképzési centrum van Nyíregyháza, Kisvárda, Mátészalka.
Az informatikai képzések a legkeresettebbek, az ügyviteli képzések háttérbe szorultak. Újra erősödtek a szociális képzések. Nagy szerepe van a gyakorlati oktatás vezetőnek a tanulói szerződésekben is.

Dísznövénykertész, Gazda hiányszakma!!

Kis és Középvállalkozások ügyvezetője szeptemberben indult nagyon sikeres keresett szakma közel 500 fő tanul ezen a képzésen szeptember óta.

Digitális
elérhetőség:
www.nyiregyhaziszc.hu

Nyíregyháza, 2016. 11. 10.

Készítette:
Tóth Tibor